V létě zasedali politici z resortů životních prostředí, pod které spadá agenda Udržitelných rozvojových cílů (SDGs), ale Evropská komise by oživila velkou výzvu zájmů o SDGs, z důvodu zapojení více zainteresovaných stran včetně NNO a akademického sektoru. Brusel nechtěl pouze strategii o klimatu, ale potřebuje reagovat na mnoho otázek v aspektu Udržitelnosti. Globální problematiku pro osoby se zdravotním postižením mají teprve na stole a říkají „Nikoho nenecháme za sebou“.

V rámci diskuse je potřeba řešit různé oblasti, jako je sociální vyloučení, nespravedlnost a nerovnosti, proto EK doporučila materializovat implementaci časového plánu s krátkodobým či dlouhodobým cílem alespoň na pět let dopředu strukturovaných cyklů. Zástupce Evropské unie neslyšících společně s Evropským fórem zdravotně postižených se zapojili do zavádění na evropské úrovni, takže lidé se zdravotním postižením nezůstávají pozadu.

Ale dle Úřadu vlády ČR odbor pro udržitelný rozvoj nyní spadá pod ministerstvo životního prostředí. Strategický rámec udržitelného rozvoje pro ČR, konktrétně Agenda 2030, by měl být připomínkován až v roce 2019. Je otevřené, zda a jak se bude v nové vládě provádět koordinace nadnárodních politik. Kdyby Úřad vlády ČR přijímal po dvouleté implementaci více nástrojů včetně zástupce zdravotně postižených, je důležitý proces monitorování průniku Úmluvy a SDGs v oblasti zdravotně postižených ČR.