Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

TOPlist

Jak si vedou sociální služby pro neslyšící v ČR?


Mluvíme o tlumočnické službě pro neslyšící, což není jednoduché. Nová plošná míra neodpovídající legislativním normám byla v důsledku komunikační bariéry nevýhodná v nepříznivé situaci s porovnáním sociálních hodnot u ostatních postižení.
Nepřekvapuje mě, že pro sociální politiky není pochopitelně snadné shlédnout jejich zkušenosti, ale v rámci restrukturalizace sociální politiky a razantních vládních opatřeních nebylo dříve připomínek z neziskových organizací neslyšících. Teprve později, dva roky zpátky, angažovali průzkum neslyšících klientů, jak hledat a popsat podmínky sociálních služeb pro neslyšící. Úmyslem je pochopitelně šetření na protokolu rámce služby, a to zejména u neslyšících klientů. Sluchově postižení by spíše upřednostňovali jejich komunikační prostředky, ale ta by byla plošně omezenější na uvedené skupiny, spíše než na klienty (ne)gramotných neslyšících. Ti by v takovém případě nezvládali psanou formu češtiny, ani čtení. Zbytek neslyšících a uživatelů Českého znakového jazyka je však omezeno již pět let tísnivou situaci v možnosti tlumočníků. Z prostého důvodu, že musí překonávat komunikační bariéru jejich sluchového postižení.
Druhá smutná věc je, že je málo tlumočníků Českého znakového jazyka. Obrovskou chybou bylo zlikvidování centra zprostředkování tlumočníků znakového jazyka nedávno, zvlášť pro subjekty zaměřující se na sociální služby pro neslyšící.
Pohlédnu-li na informace o Anglii ? stav tlumočníků je výrazně vyšší o přibližně několik tisíc. Nejen díky podpoře Královského rozpočtu, ale i sponzorským darům. Každý z tlumočníků se zkvalitňuje na různé úrovni. Musí usilovat o vývoj tlumočníků.
Dynamika sociálních služeb u nás v ČR je naopak skvělá, zejména finanční rámec státního rozpočtu sociálních služeb pro neslyšící. Na rozdělení peněz poboček organizace neslyšících jsou stejné pro všechny služby v jediném regionu. To všechno bylo zbytečně vyřazeno. Zejména kapacity tlumočnické služby a také část výdajů tlumočníkům dle kategorií.
V současnosti by podle mého názoru měla být happeningy vyzývána celá republika ? ať vznikne centrum zprostředkování tlumočníků znakového jazyka, anebo spíše nezávislá komora. V určité míře na zkvalitnění regulace tlumočníků a efektivní objem finanční ze státního rozpočtu. Zapojit však množství tlumočníků z regionů podřízením centralitě, jak si vzpomínám na svou debatu s řádnými poslanci.
To není moje bla-bla, ale událost mi dává dobrou radu, protože všeobecně znám situaci služeb pro neslyšící v ČR.