Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

TOPlist

Deníček: Náboženské nuance tří menšin v Bosně a Hercegovině


Často jsem cestoval do balkánských zemí, ale do Sarajeva jsem mířil poprvé, i když je to prioritní země Zahraniční rozvojové spolupráce a bez memoranda. Jako vyslanec rozvojového sektoru jsem to zažil na vlastní kůži. Sedm set kilometrů mimo Sarajevo. Navštívil jsem Banja Luku, Mostar, Tuzlu a ještě také malou obec Tomislavgrad.


1. Foto: Diskuse na Zastupitelském úřadu ČR v Sarajevu
  


Když došlo k rozpadu bývalé Jugoslávie, nemluvilo se tehdy ve velkém měřítku o etnikách, ale dodnes se věci složitě vyvíjí v politickém chování a destabilizaci státu. Ve skutečnosti existují tři prezidenti ? jeden srbské republiky a dva muslimské federace a chorvatské federace. Střídají hlavu státu po osmi měsících, podobně jako ve Švýcarsku, i když tam jde úplně o něco jiného.

2. Foto: Na půdě filozofické fakulty v Sarajevu
  


Snažil jsem se jednat s muslimskou federací v Sarajevu, s tajemníkem Sulejmanem Čakovičem. Je to muslim, jeho jméno je stejně velké jako osmanská říše. Pochází prý z Černé Hory, ale nikdy nechodíval do mešity. Když jsme se bavili o alternativách dějin, které lze dnes těžko domýšlet, tajemníkův právník vzpomínal na občanskou válku, kdy se lidé v údolí Sarajeva nemohli bránit kopcům a partyzánům ze Srbska po celé čtyři roku. Válka si tehdy vyžádala smrt tisíců muslimů, včetně neslyšících.


3. Foto: Pan Lupoměský daroval pamětní dekoraci panu tajemníkovi Čakovičovi za udržitelnou spolupráci mezi oběma stranami v Sarajevském klubu neslyšících.
  4. Foto: Na návštěvě Banja Luky. Toto území patří Srbské republice. Sídlí zde Svaz neslyšících a nedoslýchavých Srbské republiky. Presidentka mi darovala obraz z oleje ?Obzory mezi hvězdami?.
  


Federace neslyšících a nedoslýchavých má devět poboček. Delegáti Světové federace neslyšících byli nuceni přepsat stanovy, a tak organizaci pojmenovali Asociace neslyšících Bosny a Hercegoviny a dodržují již léta tuto tradici. Znamená to, že všechno je stejné, jako dříve. Federace Bosny a Hercegoviny má své zákonitosti pro začleňování invalidních skupin. To se týká také sluchově postižených v reakci na Úmluvu o právech osob se zdravotním postižením. Vládní federace a její ministerstva neaplikovala mnoho vyhlášek na zlepšení života sluchově postižených, například ze sociální oblasti. Nebyly nastaveny sociální služby, ani jejich regulace mezi ministerstvem a Federací neslyšících a nedoslýchavých Bosny a Hercegoviny. Dodnes nefunguje dobrá sociální politika.


5. Foto: Neformální setkání s asistentem ministra pro invaliditu panem Jobi.
  


6. Foto: Navštívil jsem místo atentátu na Františka Ferdinanda.
  


Projížděl jsem slepými ulicemi, navštívil místo, kde se uskutečnil sarajevský atentát, který ukončil říši Habsburků a naskočila mi husí kůže. Díky tomuto atentátu později vzniklo naše první Československo. Když jsem se po náročné cestě vracel do Mostaru, v tamním večerním čase svítilo městečko, včetně starého mostu, který leží na řece Neretvě a tvoří hranici mezi muslimy a Chorvaty. Kdysi v občanské válce byl zřícen. Po ukončení války a za pomoci ze Španělska později most postavili znovu. Spadlé kameny vytáhli z řeky a přemodelovali do nových kvádrů pro stavbu mostu. Po přejití mostu mě delegáti pozvali do restaurace a objednali talíř masa z ovce. Když jsem koukal na hodinky, bylo pozdě večer. I přesto jsem maso se zeleninou polykal s chutí.


7. Foto: Muslimská čtvrť směrem ke starému mostu v Mostaru. Za ním se nachází chorvatské území.
  


8. Foto: Sarajevské oblíbené jídlo Čevapi.
  


Za celé dny jsem si odvykl na kyslík pod horami. Seděl jsem v údolí řeky a přemýšlel o klimatu a školačce ze Stockholmu, která měla napůl pravdu. Určitě víc, než Babiš při svém projevu na shromáždění OSN. Vyjádřil se k budoucnosti v oblasti technologie a bio-inženýrství, oproti brždění emisí. U nás v Česku se ale opravdu snažíme omezit emise v měřítkách dle dlouhodobých projektů, oproti ostatním zemím, například z hedvábných států.

9. Foto: Klidnější prostředí v obci Tomislavgrad, kde žije neslyšící Nikola Stanic, velký jugoslávský fotbalista. Jeho syn Tomislav je bývalý profesionální fotbalista. Krátce hrál také v prvoligové Ostravě.
  


Z okénka v letadle jsem pozoroval krásné prostředí, kde se konala zimní olympiáda. Jeho inspirace z anatomie Jugoslávské epochy, epochy velikého blahobytu. V současné době jsou dva státy z původních šesti na úrovni Evropy. Zbytek je na tom hůř.

Roman Lupoměský