Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

 


TOPlist

Neslyšící jako jazyková a kulturní menšina či zdravotně postižení?


Loni v prosinci v pvním fóru odpovídal na otázky paní Gay McDougall v New Yorku předseda Světové federace neslyšících Markku Jokinen na zasedání OSN pro menšinové otázky. Ve svých argumentech týkajících se o menšinové otázky, jaki uživatelů znakového jazyka celého světa, tak více jak polovina jazyků tvoří uživatelé a tvoří významnou část světové kulturní a jazykové rozmanitosti.
Současná Světová federace neslyšících sdružuje členské národní asociace ze 130 států, ve kterých sdruženo odhadem na 70 miliónů neslyšících. Ve všech zemích existují pravděpodobně stejné i podobné problémy jak zjistil. Doporučuje uživatelům využívat práva na používání vlastního jazyka, bez komunikačních bariér, ale ví, že dost uživatelů trpí genocidou každodenně. Každý uživatel znakového jazyka chce být považován za jazykovou kulturní menšinu, pouze osoby ze skupiny se zdravotním postiženým toto odmítají.
V konvenci o právech pro osoby se zdravotním postiženým se uvádí v mnoha různých předmětech, ale též prohlašuje, že každý stát musí uznat a podporovat jazykové menšiny a jejich kulturu, stejně jako právo na vzdělání v jejich vlastním jazyce.