Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

TOPlist

Vláda asi odmítne návrh na zpřesnění cílů české rozvojové pomoci


Pravděpodobně nesouhlasné stanovisko dá vláda k novele dvou poslanců hnutí ANO, která by zpřesnila cíle české zahraniční rozvojové pomoci. Karel Rais a Ladislav Okleštěk chtějí, aby se zaměřila zejména na podporu postižených a sociálně znevýhodněných lidí a na jejich začleňování do společnosti. Kabinet by ale měl podle podkladů pro středeční zasedání uvést, že nynější zákon vymezuje cíle dostatečně.
?Snahou je nastavit standard zvýšené péče o sociálně vyloučené a zdravotně postižené, standard, který je typický pro vyspělé země, Českou republiku nevyjímaje,? uvedli autoři novely v důvodové zprávě. V rozvojových zemích podle nich bývají tyto skupiny lidí na okraji společnosti, a to i kvůli všeobecně nízké životní úrovni. Zprávu přinesla ČTK.

Kabinet by měl podle podkladů autorům vytknout, že svou úpravu řádně nezdůvodnili. Připomene, že už k nynějším cílům pomoci patří dodržování lidských práv a konkrétní projekty se individuálně posuzují.

Letos má Česko na rozvojovou spolupráci, transformační spolupráci a humanitární pomoc podle údajů ministerstva zahraničí přes 954 milionů korun. Proti loňsku je to o 100 milionů více. Na rozvojovou spolupráci letos půjde 658 milionů korun, na humanitární pomoc 130 milionů a na transformační spolupráci 53 milionů korun. Částka 110 milionů bude směřovat na rozvojová stipendia a tři miliony na zdravotní péči o stipendisty.

V programu dvoustranné rozvojové pomoci se peníze dělí zejména mezi několik prioritních zemí. Jde o Afghánistán, Bosnu a Hercegovinu, Etiopii, Moldavsko, Mongolsko, Gruzii, Kambodžu, Kosovo, Srbsko, Palestinu a Zambii.

Zdroj: Parlemantní listy.cz