Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace









TOPlist

Manuál pro znakový jazyk tlumočníků v oblasti rozvojové spolupráce splněn


Dlouhodobě implementován byl společný projekt Finské asociace neslyšících se Světovou federací neslyšících na misích v Kosovu a Albánii, kde pokračují ve své účinné pomoci. Tamní státy byly postaveny od nuly na začátku projektu k podpoře pro rozvoj vzdělávání v oblasti neslyšících před pěti lety.
Koordinátoři z Finska ukázali své brilantní publikace, které rychle distribuovali. Obsah příručky je naprosto zásadní nástroj lidských práv neslyšících, využívající znakový jazyk k práci pro rozvojovou spolupráci v praxi. Dokumenty znakového jazyka ukazují mnohem více než jen sestavení znakového jazyka do slovníků, představují vlivný prvek pro komunitu neslyšících uživatelů znakového jazyka Albánců a Kosovanů. Tento model znakového jazyka je první vliv Finské asociace neslyšících na Balkánu. Pro zavedení znakového jazyka je potřeba povzbudit jak komunity, tak státní správu, včetně akademického sektoru (lingvistický ústav) pro výzkum znakového jazyka. To vše je třeba vnímat v kontextu lidských, a především jazykových práv, které potřebují šíření informací o jazykovém povědomí v oblasti neslyšících, což může vést k prosazování právního uznání znakového jazyka.