Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

TOPlist

O návštěvě Srbska


Roman Lupoměský opět navštívil Srbskou Republiku a uskutečnil čtyřdenní pracovní návštěvu. Jejím prioritním programem byla jednání s vedením několika organizací, a to s ústředím Srbské asociaci neslyšících, institucí pro neslyšící v Kragujevaci i v Zemunu a nakonec byl k jednání přijat i na velvyslanectví České Republiky v Bělehradě. Jednání probíhala o výzvě ke spolupráci na našich budoucích rozvojových projektech pro neslyšící, o udržení vzájemných vztahů se Srbskou asociací neslyšících a o jejich podpoře při očekávání zákona o znakovém jazyce. Srbská asociace neslyšících, která působí na státní správu a postupně jsou kroky spojené s uznáním znakového jazyka zejména v oblasti školství a v sociální oblasti.
Ředitel Lupoměský jednal v Bělehradě s prezidentem Srbské asociaci neslyšících Jovanovičem a jeho tajemníkem Kujovičem. Během jeho rozhovorů zdůraznil postavení české rozvojové pomoci v předchozích letech a rád proto přijal vyzvu pro projekt, který je v rámci transformační spolupráce důležitým pro budoucí zlepšení situace komunity neslyšících zejména v oblasti zdravotnictví, oblasti sociální i ve školství. Srbská asociace neslyšících očekává první krok, kterým bude schválení zákona o znakovém jazyce parlamentem Republiky Srbska.
V rámci druhé návštěvy se ředitel Lupoměský také setkal s ředitelem školy v Kragujevači, který ho přijal a krátce jednali o případné finanční pomoci v budoucnu, který by byla v rámci Jihomoravského kraje. Díky podpoře Jihomoravského kraje byl klub neslyšících v Kragujevači dotován přes 250 000 Kč a letos byl projekt ukončen. Navštívil také klub neslyšících v Kragujevači - přivítali ho a obdržel od nich dar, pamětní obraz starého města Kragujevace.
V rámci poslední návštěvy ředitel Lupoměský, společně se svými zástupci ze Srbské asociace neslyšících, navštívili školu pro neslyšící děti ve městě Zemunu a předali audio-metr a sluchadla jako humanitární dar. Dar měl hodnotu celkem 173.080 Kč. Zúčastnil se také pan velvyslanecký rada České Republiky v Bělehradě Luboš Joza v doprovodu své pracovnice. Rovněž pan velvyslanecký rada pana Lupoměského pozval na ambasádu v Bělehradě a diskutoval s ním na pracovní schůzce zaměřené na projednání projektů v rámci jehož podpora je spolupráce s nevládními organizacemi.

Foto: archiv NsN, o.s.