Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

TOPlist

Důležitá zpráva pro neslyšící


Alarmující zpráva z ASNEPu, zastřešující organizace sluchově postižených:
Po shromáždění ze dne 22. března 2011 pan ministr Drábek zveřejnil, že průkazky ZTP a ZTP/P zůstávají, že se pouze převedou do plastové kartičky s čipem, ale de facto se pro nás nic nezmění. Pan Drábek již navrhoval v tom zákoně toto:

1) Podle § 35 odstavce 6 v nově navrhovaném zákoně o sociálních dávkách budou ZTP beze změny do dne 31. 12. 2013. Pak ale přestanou dosavadní průkazky ZTP a ZTP/P platit.
To znamená, že 2 roky se nic nezmění, ale potom mají všichni dostat ?sociální kartu?.

2) V § 32 zákona o sociálních dávkách odstavce 1 je uvedeno, že sociální karta nahrazující TP, ZTP a ZTP/P náleží osobám, kterým byl přiznán příspěvek na péči nebo příspěvek na mobilitu (příspěvky na benzin, příspěvek na auto...).
Podle odstavce 3 sociální kartu, nahrazující průkazku ZTP, dostanou pouze lidé, kteří pobírají příspěvky na péči v II. stupni (středně těžká závislost).
Neslyšící lidé nedostávají žádné příspěvky na péči, ani na auto, ani na benzin (mobilitu). To znamená, že podle nového zákona průkazky ZTP nedostanou osoby neslyšící.

3) I kdyby se toto změnilo a my bychom také dostali sociální karty jako průkazky ZTP, tak nám to moc nepomůže, protože v § 33 zákona o dávkách není napsáno, že držitel průkazu ZTP a ZTP/P bude mít právo na slevy v dopravě.
To by znamenalo, že kdo bude mít průkazku ZTP, nebude už mít 75% slevu na meziměstské autobusy a vlaky a nebude mít ani zdarma tramvaje, metro, trolejbusy, městské autobusy.

Před dvěma týdny jednal pan Krása z NRZP ČR s poslanci a přednesl jim připomínky k navrhovanému zákonu, avšak bohužel MPSV ČR své návrhy již předložilo do legislativní rady vlády. A proto musíme dále bojovat.

Věra Strnadová ve svých připomínkách k zákonu žádala, aby se budoucí průkazky ZTP nevázaly pouze na příspěvky na péči ani na mobilitu, to znamená, že by zůstávaly průkazky pro osoby neslyšící. Dále aby bylo v zákoně uvedeno, že držitelé ZTP budou mít stejné slevy na dopravu jako v současnosti.

Proto chystáme další protestní akci, která se uskuteční v sobotu 7. května 2011 ve 14:00 v Praze, před budovou Rudolfina (vedle FF UK, blízko metra Staroměstská).